Marek Sochacki urodził się 29 lutego 1956 roku w Krakowie, w rodzinie, w której muzyka odgrywała istotną rolę – rodzice Marka Sochackiego brali czynny udział w życiu zespołu pieśni i tańca. W 1964 roku rozpoczął naukę w szkole muzycznej I stopnia w Krakowie, którą ukończył w roku 1971 w klasie akordeonu. Był bardzo kreatywnym dzieckiem – już w tym okresie rozpoczął pisanie tekstów, w tym okresie nauczył się też grać na gitarze. W 1975 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Podczas studiów humanistycznych Marek Sochacki miał okazję zdobywać doświadczenie w różnych miejscach pracy – pracował m.in. w szpitalu psychiatrycznym czy w hotelu robotniczym na kółkach (Polskie Koleje Państwowe PKP). W wymienionym wyżej szpitalu, pracował jako terapeuta zajęciowy, uczył śpiewania piosenek. Jak wspomina żona, Marek Sochacki od zawsze doceniał w ludziach różnorodność i odmienność. Uważał, że muzyka może być kluczem do nawiązania kontaktu z osobami cierpiącymi na schorzenia psychiczne. Pracę w szpitalu psychiatrycznym podjął z zamiłowania.

Marek Sochacki przybył do Sandomierza w latach 80. Ogarnięty pasją zbudowania w Sandomierzu miejscowej „Piwnicy pod Baranami”, Sochacki rozpoczyna działalność jako animator życia muzycznego, podejmuje rolę kierownika Klubu Środowisk Twórczych. Praca Sandomierskiego Ośrodka Kultury sprzyjała formowaniu się coraz to nowych grup muzycznych, dla których zaczął pisać teksty. W tym okresie zawiązała się jego znajomość z grającym na gitarze w jednym z zespołów Jerzym Dziedziczakiem, który kilka lat później napisał muzykę do ich pierwszego wspólnego utworu pt. „Prośba o nieobojętność”. Z czasem zaczęły powstawać coraz to nowe piosenki, z którymi zarówno ich wykonawczynie, późniejsze wokalistki Studia Piosenki oraz ich twórcy, zaczęli odnosić duże sukcesy na arenie ogólnopolskiej.

Lata 1990-2006 to okres działalności Marka Sochackiego w Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży w Sandomierzu oraz praca w klubie OAZA – pierwszym w Polsce prywatnym Domu Kultury. W 1990 roku z inicjatywy Marka Sochackiego powołano Studio Piosenki, które działało właśnie w OAZIE. Zostały powołane zespoły szantowe: Fałszerze i Dzieci kapitana Cooka oraz kabaret „Słoiki”. W tym okresie Marek Sochacki nawiązuje współpracę z kompozytorem i aranżerem Robertem Wiórkiewiczem z którym wspólnie stworzyli ponad 120 piosenek o różnej tematyce i w różnej stylistyce. W późniejszym czasie powstała również grupa teatralna „Gaduła”, w której autorem piosenek, dialogów do spektakli był również Marek Sochacki. Wokaliści Studia Piosenki brali udział w wielu konkursach i festiwalach na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej, uczestniczyli w nagraniach programów radiowych oraz telewizyjnych. W swojej karierze studio nagrało w roku 1995 kasetę „Erotyk z miastem w tle„. Dwa lata później w 1997 r wydana zostaje kaseta „Na brzegu nocy” firmowana nazwiskiem Ani Rybackiej na którą złożyło się 10 piosenek napisanych wspólnie z Robertem Wiórkiewiczem. W 2005 roku wydano śpiewnik wraz z płytą z okazji 15-lecia działalności.

Podczas pracy animatorskiej w Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży w Sandomierzu, Marek Sochacki był współautorem programu „Szkoła bez dzwonka”, której celem było stworzenie dzieciom możliwości profesjonalnej edukacji w dziedzinach paraartystycznych. Prowadził zajęcia z zakresu kultury żywego słowa, teatru, recytacji, muzyki i rytmiki.

Śpiewanie Sochackiego na festiwalach rozpoczęło się już podczas studiów polonistycznych na uniwersytecie w Krakowie w połowie lat 70. Na wszystkie muzyczne spotkania w których uczestniczył, zabierał swoich podopiecznych, wprowadzając ich w świat piosenki artystycznej i poezji śpiewanej. Najczęściej podopieczni wykonywali właśnie jego utwory, z którymi jako wykonawcy zdobywali czołowe miejsca. Festiwali i konkursów, na których Marek Sochacki wygrywał główne nagrody, było naprawdę wiele.

Życie festiwalowe to niewątpliwie jeden z ważniejszych aspektów życia, którym Marek Sochacki poświęcał dużo czasu. Z każdymi wyjazdami związani byli nowo poznani ludzie a także przyjaciele, ci sami od wielu lat, z którymi Marek Sochacki nigdy się nie rozstawał. Nie minęło dużo czasu, by Sochacki stał się osobistością rozpoznawalną w świecie piosenki artystycznej, w której zdobył uznanie głównie jako znakomity autor tekstów piosenek. Coraz to nowe konkursy działały niczym machina, która stanowiła motywację i potrzebę do tworzenia nowych piosenek.

Marek Sochacki jako autor widowisk teatralnych, musicali oraz spektakli, wniósł również duży wkład w rozwój Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces” pisząc około 100 tekstów piosenek dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo jest współautorem piosenki w podręczniku do nauczania zintegrowanego I-III pod tytułem „Słoneczna Szkoła„. Jego teksty znajdują się również w podręczniku „Gra muzyka”, wydawnictwa Nowa Era, przeznaczonego do nauki muzyki dla gimnazjum. Był członkiem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów. Zajmował się również tworzeniem reklam radia Leliwa oraz pełnił rolę redaktora portalu internetowego isak.pl (ISAK Internetowy Serwis Autorów i Kompozytorów).

Zmarł 29 sierpnia 2012 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Więcej życiorysu Marka Sochackiego:

  1. Dzieciństwo i czas studiów
  2. Działalność animatorska w Sandomierzu
  3. Inspiracje, zainteresowania Marka Sochackiego
  4. Życie festiwalowe
Powyższy życiorys pochodzi z pracy licencjackiej Aleksandry Kwietniowskiej (Abramczyk) 
„Marek Sochacki – twórca poezji śpiewanej”, napisanej w Zakładzie Teorii Muzyki pod kierunkiem dr Agaty Kusto, Wydział Artystyczny UMCS, Lublin 2013