Dodaliśmy nowe nagranie piosenki

To opowieść, która może być krótka, ale jestem przekonany, że dosyć intrygująca. W erze, gdy wokół nas roi się od informacji o sztucznej inteligencji, skrót 'AI’ wyłania się niemal w każdym zakamarku. Ciągle słyszymy proroków wieszczących zmiany, rewolucje, kataklizmy, nowinki – wspaniałe obrazy generowane przez AI, animacje, teksty, filmy!

Tymczasem, zupełnie po cichu, nastąpiła ogromna zmiana w możliwościach produkcji audio. Działania edycyjne, które jeszcze 2-3 lata temu były poza zasięgiem przeciętnego 'Kowalskiego’, takie jak wyodrębnienie samego wokalu z całego nagrania czy usunięcie echa, dzisiaj można zrobić na zwykłym komputerze do biura.

Chyba najbardziej znanym przykładem jest nowa\stara piosenka niby The Beatles „Now and then” – piszę niby, bo to było jakieś demo, pomysł zarys piosenki Johna Lenon’a, który gdyby żył i ją skończył to być może była by to piosenka solowa Lenon’a a nie zespołu 🙂

No dobra, ale gdzie w tym wszystkim jest Marek Sochacki?

Otóż, jest – a nawet na starej kasecie! Kaseta Panasonic EP-60 przez lata spokojnie leżała na mojej półce, przetrwała pewnie z 30 lat, cierpliwie oczekując na swój czas – to w końcu japońska jakość!”

Kaseta została nagrana w domu najpewniej na zwykły magnetofon i najpewniej jako załącznik do zgłoszenia na konkurs stawiam albo OSPA w Ostrołęce albo OBORA w Poznaniu – obydwa kabaretowe

Jedną z nagranych na niej piosenek jest „Gdy rozum śpi” – kabaretowo, refleksywna ballada o końcu wieku. Z tego nagrania za pomocą nowoczesnych narzędzi AI wyodrębniłem sam wokal Marka poddałem kilku zabiegom edycyjnym i poprosiłem kolegę Roberta Wiórkiewicza o dogranie zupełnie nowej partii fortepianu oraz zmiksowaniu całości na nowo wg. współczesnych standardów.

Aby móc zrozumieć jak wielkie są dziś możliwości poprawienia starych nagrań, publikuję fragment oryginalnego nagrania prosto z kasety… które gra tak jak gra stara kaseta 🙂

A teraz zostało mi tylko zaprosić do posłuchania starego ale pięknie odnowionego nagrania Marka Sochackiego piosenki, która prawdopodobnie była tylko raz wykonana!
wokal: Marek Sochacki, fortepian: Robert Wiórkiewicz

Prawda, że jest różnica?

Na koniec zdradzę tajemnicę, że to najpewniej nie ostatnie odnowione nagranie Marka….

Dodaliśmy nowe nagranie piosenki